Buhalterijos skaitmenizavimas
Ateities tendencijos ir prognozės
Buhalterija – svarbi kiekvienos įmonės ar organizacijos veiklos dalis, skirta finansinės informacijos tvarkymui, apskaitai ir ataskaitų sudarymui. Nuolat keičiantis ir tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms, pasauliui sparčiau skaitmenizuojantis, buhalterijos srityje taip pat vyksta dideli pokyčiai. Kaip keičiasi buhalterija, kaip prie šių pokyčių prisideda dirbtinis intelektas ir debesų technologijos bei kas šios srities laukia ateityje.
Buhalterijos skaitmenizavimo ateitis – dabar
Buhalterijos skaitmenizavimas šiandien – tai sparčiai įsibėgėjęs procesas, kuris siūlo nemažai privalumų tiek verslui, tiek buhalteriams bei auditoriams. Vis labiau populiarėjančios skaitmeninės buhalterijos sistemos įveda tikslumo ir efektyvumo į įmonių finansų valdymą ir apskaitą, gali automatizuoti daugybę pasikartojančių procesų, sumažinant klaidų riziką bei pagreitinant duomenų apskaitos procesą.
„Šiais laikais stengiamės kuo mažiau naudoti buhalterinių duomenų įvedimo į apskaitos programą rankiniu būdu. Dirbtinis intelektas palengvino apskaitos procesus, kurie suteikė realią naudą – dokumentų atpažinimą ir skaitmenizavimą. Duomenys gali būti perduodami į buhalterinės apskaitos programą, kur jie apdorojami, buhalterei lieka tik patikrinti bei sukontroliuoti, kad informacija būtų perduota visa apimtimi ir be klaidų. Buhalterinės apskaitos programos bėgant laikui tobulėja ir skatina duomenų priėmimą-perdavimą dirbant su šiuolaikinėmis technologijomis: ar tai įmones dokumentų – duomenų importas, ar ataskaitos, kurias reikia priduoti priežiūrą vykdančioms institucijoms, pavyzdžiui, VMI, Sodrai, RC arba Statistikos Departamentui. Taikant dokumentų skaitmenizavimą ir atpažinimą mes faktiškai išvengiame žmogiškojo faktoriaus klaidų, o dėl to buhalterio darbas tampa lengvesnis bei tikslesnis. Tuo pačiu galima skirti daugiau laiko finansinių rodiklių analizei. Šis procesas ne tik palengvina buhalterių darbą, bet suteikia daugiau naudos įmonės vadovui, dėl savalaikių sprendimų priėmimo verslo valdymo procese“, – sako įmonės „INTERNA Grupė“, UAB direktorė Svetlana Kondratovič.
Duomenų skaitmenizavimo sistemas galima konfigūruoti taip, kad paruošta informacija naudojimui apskaitos procese būtu tiksli, informatyvi bei detali. Šios technologijos pagalba buhalteris, pagal aktualius duomenis gali generuoti aiškesnes ir struktūrizuotas ataskaitas bei finansinius pranešimus vadovams. O sujungus buhalterinę programą su įmonės verslo procesų valdymo programa, atsiranda dar daugiau galimybių skirtingais pjūviais detaliai išanalizuoti verslo efektyvumą, laiku pastebėti „silpnas“ vietas arba spragas.
„Savo klientams mes siūlome suprogramuoti duomenų perdavimą, nustatyti sąsajas tarp buhalterinės programos su įmonės verslo valdymo programomis, CRM. Dauguma verslų dabar turi savo poreikiams pritaikytą verslo valdymo sistema arba įrankį, kurio pagalba fiksuoja užsakymus, išrašo sąskaitas klientams, veda darbo užmokesčio ir premijų pagal pardavimo rezultatus analitiką, apskaito gamybą. Kad nereikėtų atlikti dvigubo darbo, taip pat, kad turėtų galimybę patikrinti ar nėra klaidų, judame link to, kad padaryti sklandų duomenų perdavimą iš CRM į buhalterinę programą. Šiuo metu buhalterinių programų rinkoje yra didelis pasirinkimas, o verslo valdymo programą kiekviena įmonė pasirenka pagal savo specifiką ir reikalavimus, tad kiekvienu atveju bandome rasti tą trumpiausią, efektyviausią kelią, kad būtų galima importuoti visus reikiamus buhalterinei apskaitai duomenis arba organizuoti duomenų paėmimo, persiuntimo skaitmenizavimui procesą ir jau apdorotų duomenų pardavimą į apskaitos programą, taip mes eliminuojame rankinį darbą. Galima drąsiai pasakyti, kad darome duomenų perdavimo koridorių tarp programų“, – apie naujoves kalba S. Kondratovič.
Technologijų pagalba, skaitmeniniai duomenys gali būti saugomi debesyje arba kitose saugiose elektroninėse erdvėse, sumažinant fizinių dokumentų praradimo ar sugadinimo riziką. Taip pat toks procesas padeda sumažinti įmonės kaštus apskaitomų dokumentų apyvartai, pavyzdžiui, spausdinimui, perdavimui į buhalteriją, suvedimui į apskaitos programą popierinių archyvų sudarymui bei saugojimui.
„Galime sakyti, kad vykstant dabartiniams procesams, technologijos dokumentų valdyme, skaitmenizavime, el. archyvų sudaryme, tie procesai nuolat tobulėja, ir buhalterijos skaitmenizavimo ateitis yra jau dabar. Viskas išties sparčiai keičiasi“, – patvirtina įmonės „INTERNA Grupė“, UAB vadovė.
Ko galime tikėtis ateityje?
Nors šiai dienai mes galime pastebėti ir patogiai naudotis buhalterijos skaitmenizavimo procesais bei technologijomis, kurios sparčiai pažengusios į priekį, prognozuojama, kad, tobulėjant dirbtiniam intelektui, skaičiavimo apimtis jau dabar daro didžiulę įtaką mūsų kasdieniniam gyvenimui, įneša tiek į visų mūsų gyvenimus naujovių, o ypač į įmonės valdymą.
„Skaitmenizacijos procesus buhalterijoje galėtume palyginti su mobiliojo telefono transformacija. Keletą dešimtmečių atgal žmonės perėjo nuo laidinių telefonų link mobiliųjų, kurie buvo milžiniško dydžio, nepatogūs nešioti, bet kuriais galėjo skambinti iš bet kurios vietos ir jie jau buvo funkcionalūs. Bėgant laikui, telefono funkcionalumas, patogumas, dydis, dizainas pasikeitė ir šiandien mes turime išmaniuosius telefonus, telpančius į mūsų kišenes. Taip pat nuolat tobulėja ir keičiasi programos ir įrankiai, padedantys verslui kuo tiksliau, paprasčiau ir patogiau apdoroti verslo finansinius rodiklius. Dabar, galima sakyti, kad šiose programose mes priėjome prie to pirmojo modelio nešiojamų mobiliųjų telefonų, kuriems dar trūksta iki visiško patogumo, elegancijos ir funkcionalumo. Tikrai dar yra ką vystyti ir kur tobulėti“, – buhalterijos skaitmenizavimo tobulėjimu ateityje neabejoja Svetlana Kondratovič.
Nors prognozuojama, kad būsimos apskaitos programos atneš didžiulius pokyčius mūsų ateityje, dirbtinis intelektas buhalterijoje jau dabar gali būti naudojamas, diegiant automatizavimo procesus versle tam, kad automatiškai suvedinėti bei analizuoti finansinius duomenis, skirtingais pjūviais parengti finansines ataskaitas ir netgi prognozuoti ateities tendencijas. Blockchain technologija gali padidinti duomenų saugumą ir skaidrumą buhalterijos procesuose, užtikrinant, kad visi duomenys būtų tinkamai perduoti jų apdorojimui bei archyvavimui, o visi duomenų bazės pakeitimai gali būti prieinami pagal pareikalavimą atsakingiems asmenims.
Taip pat pabrėžiamas verslų efektyvumas ir konkurencingumas – verslai, kurie jau dabar naudoja dirbtinį intelektą, savo verslo procesų organizavime ir skaitmenizuoja savo buhalteriją, tampa efektyvesni ir konkurencingesni, nes dėl duomenų tikslingumo sprendimai priimami ženkliai greičiau ir atveria kelią turėti šiuolaikiškesnį bei efektyvesnį verslą, lengviau identifikuoti klaidas, kol jos netapo problemomis.